Montaż instalacji LPG Ruda Śląska

AutoGaz - Montaż instalacji

Coraz więcej osób docenia montaż instalacji gazowej w samochodzie. Głównym powodem są czynniki ekonomiczne – koszty instalacji LPG szybko się zwracają, nawet jeśli decydujemy się na droższą opcję, ponieważ cena autogazu jest o około 50% niższa od ceny benzyny i oleju napędowego. Samo stosowanie mieszanki gazowej do napędu ma wiele zalet: zapewnia równą i cichą pracę silnika, odpowiednią dynamikę, a także ogranicza emisję szkodliwych spalin. Pamiętaj, że dobór komponentów w samochodowej instalacji gazowej jest bardzo ważny dla jej poprawnego działania. Na wybór oraz cenę instalacji gazowej mają wpływ m.in. model auta, budowa silnika oraz parametry techniczne pojazdu.

LPG, w stanie ciekłym , wypływa ze zbiornika poprzez wielozawór ( który poprzez zewnętrzne gniazdo wlewu służy także do tankowania LPG ) i skierowane zostaje do komory silnika przez przewód, na którym umieszczony jest elektrozawór LPG, umożliwiający przepływ gazu tylko przy silniku pracującym i przełączniku ustawionym w pozycji “GAZ”. Komora silnika zawiera reduktor, gdzie następuje redukcja ciśnienia LPG i jego zamiana z cieczy w gaz.

Wielopunktowy system wtrysku sekwencyjnego LANDIRENZO OMEGAS należy do najnowszej generacji, dostępnych na rynku, systemów przejścia z zasilania na benzynę na zasilanie LPG w fazie lotnej. Komputer ECU gazu określając aktualny czas wtrysku gazu opiera się na przejętych, podczas działania na gaz, czasach wtrysku benzyny.

Oznacza to, że kontrola nad silnikiem leży w gestii komputera wtrysku paliwa, podczas gdy komputer gazu zajmuje się przetwarzaniem poleceń wygenerowanych dla wtryskiwaczy paliwowych na odpowiednie polecenia dla wtryskiwaczy gazu.

Aby zachować idealną zgodność z systemem paliwowym, komputer ECU gazu uruchamia wtrysk gazu na tym samym cylindrze, z którego został pobrany czas wtrysku benzyny.

Krótko mówiąc możemy stwierdzić, że komputer gazu przekształca pewną ilość energii, która powinna być wyzwolona za pośrednictwem benzyny w odpowiednią ilość energii, która rzeczywiście zostanie wygenerowana przez gaz.

LANDIRENZO może korzystać z różnego typu wtryskiwaczy w zależności od późniejszego zastosowania oraz cech silnika, w którym system ten jest instalowany.

LANDIRENZO w minimalnym stopniu narusza oryginalny system zasilania na benzynę i jest w stanie zintegrować się w sposób wydajny z głównymi (kontrola stężenia mieszanki, cut off, EGR, odcięcie paliwa przy zadanych obrotach , itd) i dodatkowymi (kontrola sprzęgła klimatyzatora, nadciśnienie wspomagania kierownicy, obciążenia elektryczne, itd) funkcjami tegoż systemu.

Przejście z czasu wtrysku benzyny na czas wtrysku gazu jest realizowane w oparciu o szereg parametrów, które to, oprócz czasów wtrysku benzyny, są pozyskiwane przez komputer ECU gazu: ciśnienie gazu na listwie, temperatura gazu, temperatura wody w silniku, obroty silnika .

Montaż autogazu - najczęstsze pytania:

Czy gaz niszczy silnik?

To jedna z obiegowych opinii, która powstała w wyniku pojawiania się pojazdów z nieprawidłowo dobraną lub zamontowaną instalacją gazową. Jeżeli prawidłowo zostaną dobrane komponenty instalacji gazowej, prawidłowo zostaną zamontowane i precyzyjnie wyregulowane to mamy gwarancję bezawaryjnej eksploatacji silnika przy zachowaniu normalnych czynności obsługowych (wymiany olejów, filtrów i świec zapłonowych).

Jakie dokumenty są potrzebne do zarejestrowania instalacji gazowej w Wydziale Komunikacji?

Po montażu instalacji gazowej do rejestracji w Wydziale Komunikacji należy przedstawić:
– fakturę za montaż instalacji gazowej (na fakturze powinien być wpisany nr VIN oraz nr rejestracyjny pojazdu),
– wyciąg ze świadectwa homologacji sposobu montażu instalacji,
– dowód rejestracyjny pojazdu,
– kartę pojazdu (jeśli została wydana).

Ile mam czasu na zarejestrowanie w Wydziale Komunikacji instalacji gazowej po montażu?

Na wpis do dowodu rejestracyjnego przewidziane jest do 30 dni.

Czy trzeba technicznie przygotować auto przed montażem instalacji LPG - na co zwrócić uwagę?

Pamiętajmy, że pewne usterki występujące w naszym pojeździe mogą się ujawnić albo nasilić swoje objawy w trakcie pracy na paliwie gazowym. Dlatego ważne jest żeby przed montażem je zweryfikować u mechanika i skonsultować w warsztacie zajmującym się serwisem systemów LPG pod kątem ewentualnego wpływu na działanie na paliwie gazowym. Może się okazać, że pewne usterki należy bezwzględnie usunąć jeśli mamy jeździć na paliwie gazowym, a niektóre mogą być usunięte w późniejszym terminie. Ze swojej strony warto na pewno w podstawowy sposób sprawdzić min. poziom oleju, uzupełnić poziom płynu chłodzącego (jeśli jest poniżej minimum), sprawdzić lub poprosić o sprawdzenie przed montażem świec i przewodów zapłonowych, a jeśli na desce rozdzielczej pojawia się kontrolka check engine sprawdzić jaki błąd wpisał się do sterownika benzynowego, wtedy możemy zdefiniować mniej lub bardziej znaczące usterki i uniknąć komplikacji po zamontowaniu instalacji gazowej.

Jak wybrać najlepszą instalację do mojego auta?

Jeśli planujemy zakup auta i nie chcemy zbankrutować z tytułu wydatków na benzynę oznacza to, że mamy zamiar podjąć słuszną decyzję i założyć do niego instalację gazową. Najlepiej wtedy skonsultować z warsztatem montującym systemy gazowe możliwości i oferty instalacji do upatrzonego auta. Fachowiec doradzi jakie auto lepiej będzie się spisywało na paliwie gazowym, często uchroni nas przed zakupem auta, w którym montaż instalacji LPG nie jest możliwy lub bardzo kosztowny, będzie można poznać oferty cenowe do różnych modeli i wtedy wybrać najkorzystniejszą opcję zakupu.